Derbyet mellan Manchester United samt Liverpool råda över senare

Att anse massiva derbyt inom engelsk fotbollsfolks, kollision Manchester United inom Liverpool senare efter tenderar att United-fans bröt sig komma in inom Old Traffords gräs samt krävde klubbens ägares avresa samt kolliderade genom användning av polisen framför stadion.

Bara några få timmar tidigare än Englands massiva fotbollsderby startade bröt United-fans komma in inom Old Traffords gräsplan samt krävde klubbens ägares avgång.
Massor följare resten av “Red Devils” lyckades bryta sig komma in inom Old Traffords trädgård, samt följare protesterade i jämförelse med Uniteds amerikanska , Glazer-familjen, med ett syfte att ha deltagit inom Super League-projektet.
Det finns en olika grupp följare samlades framför Old Trafford, när, medans det finns en 3:e grupp försökte blockera Lowry Hotel genom vilket United-spelarna är inrymda. Ungefär ett händelse uppstod det finns en stridregion mellan fansen samt polisen.
Matchen jag skulle inte starta klockan 17:30, å andra sidan varje lagen hölls på hotellet samt domaren Michael Oliver hände för att inte ännu en sektorn.
Förenta ledare kallade ännu en ett nödmöte med ett syfte att avgöra i fråga om betydligt Covid-19-protokoll hade brutits efter tenderar att följare invaderade sektorn.
Polisen kan rensa gräsmattan samt miljön på Old Trafford Stadium hela klockan 17, å andra sidan att iaktta finns inte en enda förklaring men i fråga om de kommer spela just nu.
United hade varit en av många sex Premier League-klubbar för att hade varit bland grundarna resten av Super League, samt hela bunten drog sig igen 48 timmar efteråt efter det finns en arg reaktion med ursprung i hemmahörande i att iaktta det bredare fotbollssamhället.
Joel Glazer ber i fråga om ursäkt ännu en supportrarna, å andra sidan del av United-fansen ungefär protesten nakna banderoller genom användning av inskriptionen “ursäkt accepteras för att inte”, rapporterar Hina.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

four × 2 =